Wakefield Harriers
Home Page
News Archives
About Us
Track & Field
Cross Country
Road Running
Club Contacts
Membership
Junior Jets
Club Records
Club History
Internationals
Links Page
Email Us
Site Search


News and Results 2001


News Features
Kerry Jury - GB Team Selection
Penny Thackray - GB Team Selection
Yorkshire Veterans AA League 2000 - 2001
Judith Payne & Emily Freeman - GB Team Selection
Elaine Sutcliffe - Elaine Bounds Back!!
Sarah Drake - Sarah Hammers Home!
Junior Jets Presentations


January
6th/7th - Yorkshire County Cross Country Championships
7th - Midland Counties AA Indoor Open Meeting - NIA, Birmingham
13th - NoEAA Indoor Championships (Part 1) - Thornes Park, Wakefield
13th/14th - Birmingham Games & Open Meeting - NIA, Birmingham
16th - Wakefield Harriers Indoor Open Meeting - Thornes Park, Wakefield
20th/21st - NoEAA Indoor Championships (Part 2) - Don Valley Stadium, Sheffield
25th - Midweek Distance Running League - Unicorn Amble
27th - NoEAA Cross Country Championships - Witton Park, Blackburn
27th/28th - AAA Senior Indoor Championships & Worlds Indoor Trials - NIA, Birmingham

February
3rd/4th - Midland Counties AA Indoor Open Meeting - NIA, Birmingham
4th - Wakefield Harriers Indoor Open Meeting - Thornes Park, Wakefield
4th - Dewsbury 10k Road Race     Full Results
10th - Reebok CAU Cross Country Championships - Wollaton Park, Nottingham
11th - Lansing Linde Sevenside Trophy Indoor International - Cardiff
17th/18th - BUSA British Universities Indoor Championships - Kelvin Hall, Glasgow
17th/18th - 18th British Veteran Indoor Championships - University of Wales Institute, Cardiff
25th - Midweek Distance Running League - Around Stanley
Bradford and Halifax Cross Country Association championships - Huddersfield

March
10th - NoEAA Indoor Pentathlon Championships - Gateshead
18th - South Leeds Stadium Races
25th - Rotherham Harriers Open Meeting - Herringthorpe Stadium, Rotherham
25th - Pendle AC Open Meeting - Nelson
25th - Sheffield 10k Road Race
29th - Midweek Distance Running League - March Madness
Bath 5k Road Race
Yorkshire Veterans Athletic Association - Middleton Park, Leeds

April
8th - Shildon AC Open Meeting
8th - Wakefield City 10k Road Race
8th - West Yorkshire Track & Field League - York    Junior Jets Report
22nd - Gateshead Harriers Open Meeting
22nd - London Marathon & AAA Marathon Championships - London
26th - Midweek Distance Running League - Wrenthorpe WMC
29th - Junior Men's League (Humber Div.) - Hull
29th - Junior Women's League (Northern Premier Div.) - Robin Park, Wigan

May
2nd - West Yorkshire Track & Field League - Thornes Park, Wakefield
5th - North of England Men's League (Div. 2NE) - Middlesborough
6th - McDonald's Boys YA League (Div. 1NE) - Thornes Park, Wakefield
6th - North of England Women's League (Div. 3EC) - King George V Stadium, Grimsby
7th - Kitt Bell Memorial Open Meeting - Grimsby
7th - NoEAA U15 Pentathlon Championships - Hexham
12th/13th - Yorkshire County Track & Field Championships - Don Valley Stadium, Sheffield
13th - Pugneys/Sandal Castle 10k - Results
19th/20th - NoEAA Combined Events (Sen/U20/U17) - Hexham
19th - Men's British Athletic League Cup Round 1 - Stafford
20th - McDonald's Boys YA League (Div. 1NE) - Moorways Stadium, Derby
20th - McDonald's Girls YA League (Premier 2 Div.) - Rotherham
23rd - West Yorkshire Track & Field League - Princess Mary Stadium, Cleckheaton
26th - Cleethorpes Open Meeting
26th/27th - NoEAA Junior Championships (U20/U17/U15) - Dorothy Hyman Stadium, Cudworth
28th/29th - CAU Championships - Bedford

June
2nd - North of England Men's League (Div. 2NE) - Thornes Park, Wakefield
3rd - McDonald's Boys YA League (Div. 1NE) - Morpeth
3rd - North of England Women's League (Div. 3EC) - Thornes Park, Wakefield
7th - Midweek Distance League - Stanley Arms     Final League Tables 2000 - 2001 Season
9th - AAA Womens 10km Track Championships - Woodside Stadium, Watford
9th/10th - Road To Edmonton
10th - British Athletics League - Womens Jubilee Cup - Eton
13th - West Yorkshire Track & Field League - Thornes Park, Wakefield
16th - GB v BEL v FRA v NED (Veteran)
17th - NoEAA Senior Championships - Liverpool
17th - Junior Men's League (Humber Div.) - Rotherham
17th - Junior Women's League (Northern Premier Div.) - Stoke
21st - Pugneys Second Chance 5k - Wakefield
23rd - Brian Woolley Memorial Wrexham Games - Wrexham
23rd - GB v SPA (U23) - Liverpool
24th - Northern Inter-Club Cup Round 1
29th/30th (&1st July) - AAA U23/U20 Championships - Bedford

July
1st (29th/30th June) - AAA U23/U20 Championships - Bedford
1st - GB v (USA??) Int. Select (Senior) - Scotstoun, Glasgow
1st - McDonald's Boys YA League (Div. 1NE) - Houghton & Peterlee
1st - McDonald's Girls YA League (Premier 2 Div.) - Thornes Park, Wakefield
4th - West Yorkshire Track & Field League - Princess Mary Stadium, Cleckheaton
4th to 14th - WAVA World Veterans' Championships - Brisbane, Australia
6th/7th - English Schools Track & Field Championships - Exeter
7th - North of England Men's League (Div. 2NE) - Carlisle
12th to 15th - European U23 Championships - Amsterdam, Holland
13th/14th/15th - AAA Senior Championships - Birmingham
14th/15th - AAA Combined Events Championships - Bedford
19th to 22nd - European Junior Championships - Grosseto, Italy
20th/21st/22nd - IAAF Grand Prix I - London
22nd - McDonald's Boys YA League (Div. 1NE) - Rotherham
22nd - McDonald's Girls YA League (Premier 2 Div.) - Jarrow
22nd - The British 10K Open Road Race
25th - West Yorkshire Track & Field League - Thornes Park, Wakefield - 6.45pm
29th - Junior Men's League (Humber Div.) - Grimsby
29th - Junior Women's League (Northern Premier Div.) - Wakefield
29th - FRA v GB (U19) - TBA, (France??)


August
4th - North of England Men's League (Div. 2NE) - York
4th/5th - GB v FRA v ITA v SUI - Combined Events (Sen/U23/U20) - Bedford
5th - North of England Women's League (Div. 3EC) - Cudworth
11th - West Yorkshire Track & Field League - Princess Mary Stadium, Cleckheaton - 1.00pm
11th - GB v FRA (Senior/U23) - Ashford
11th/12th - AAA U17/U15 Championships - Sheffield
12th - Junior Men's League (Humber Div.) - Derby
12th - Junior Women's League (Northern Premier Div.) - Liverpool
18th - NoEAA Men's Inter Counties - Scunthorpe
19th - NoEAA Women's Inter Counties - Scunthorpe
19th - IAAF Grand Prix II - Gateshead
21st - BAL Cup Final - Bedford
22nd - BAL Plate Final - Bedford
26th - Northern Inter-Club Cup Championships - Cudworth
27th to Sep 1st - World Student Games - Beijing, China

September
1st - McDonald's YAL Auxiliary Final - Birmingham
2nd - West Yorkshire T&F Championships - Princess Mary Stadium, Cleckheaton - 12.30pm
2nd - McDonald's YAL Main Final - Birmingham
2nd - U23 Home International - Derby
16th - BUPA Great North Run - South Shields

October
6th - NoEAA Men's 6 Stage & Women's 4 Stage Road Relay Championships - TBA
7th - NoEAA Young Athletes' Road Relay Championships - TBA

November

December
9th - European Cross Country Championships